Designer: Joomla Templates 3.2

Internet je celosvětová síť otevřená všem lidem bez rozdílu. Tedy i těm dříve narozeným, kteří nevyrůstali u počítače, jako dnešní děti, ani jej pak nepoužívali v práci. Může být pro vás překvapující informace, že světově nejrychleji rostoucí skupinou uživatelů Internetu jsou lidé nad 50 let a využívají ho dokonce i lidé starší 85 let. Data z Českého statistického úřadu např. uvádějí, že v roce 2006 používalo internet 5,2 % obyvatel ve věku 65-74 let, zatímco v roce 2011 to již bylo 25 % (tj. 236 900 osob v daném věkovém rozmezí).

I přes tento trend však mnoho starších lidí často říká, že nové technologie už pro ně nejsou, myslí si, že by bylo pro ně obtížné se „na stará kolena“ učit ovládat počítač. Není však čeho se bát. Základy práce s počítačem a pohybování se ve světové síti může svým prarodičům hrdě vysvětlit i jejich vnuk, anebo se může senior zapsat do počítačových kurzů určených speciálně pro seniory. Kurzy pořádají neziskové organizace, kluby seniorů, univerzity třetího věku, ale i základní školy, kde roli učitelů převezmou žáci. Většina z kurzů je zdarma a kromě nových znalostí zde můžete najít i nové přátele. Nejdůležitější otázkou však je, co vám – seniorům – může Internet nabídnout.

Komunikace

Elektronická pošta doručí váš dopis (e-mail) okamžitě, nemusíte hledat obálku se známkou a jít s dopisem ven, abyste jej hodili do schránky. A všechny odeslané i přijaté „dopisy“ jsou automaticky uchovávány.

Telefonování pomocí např. Skypu je zdarma, máte-li navíc ve svém počítači kameru, můžete si povídat se svou vnučkou „z očí do očí“, i když je třeba právě na studijní stáži v Americe.

Zasílání SMS pomocí tzv. SMS bran – většinou je zdarma.

Sociální sítě. I když je stále ještě Facebook především doménou náctiletých, začínají si zde zakládat své účty i senioři. Důvodem je možnost sdílet s rodinou a přáteli své zážitky včetně např. prohlídky fotoalb či videí z dovolené. Nemusíte tedy sami doma čekat, až k vám dojedou vaše děti s vnoučaty o víkendu, můžete s nimi být „stále“. Velmi názorný návod, jak používat Facebook, najdete na těchto stránkách.

Zájmy, koníčky, hry

Určitě jste dříve měli spoustu zájmů, které byste chtěli dále rozvíjet, ale nemáte třeba s kým, nebo vám chybí inspirace. Na internetu najdete spoustu informací k vámi vybranému tématu, ale i webových stránek klubů pro seniory, které obsahují i seznamky, rady, návody, vlastní zkušenosti jiných seniorů, upoutávky na různé akce, diskuzní fóra atd.

Hry on-line - Díky tzv. „on-line hrám“ máte s kým si zahrát např. šachy nebo scrabble, i když jste sami doma. Jen upozorňujeme, že některé počítačové hry jsou návykové.

Užitečné informace – jako např. jízdní řády, zprávy o počasí, kulturní přehledy, kontakty na lékaře, recepty, televizní program a samozřejmě zprávy z domova i ze světa.

On-line vzdělávací kurzy - Pro ty skutečně aktivní, po neustálém sebevzdělávání dychtící seniory Internet nabízí tzv. on-line kurzy, které můžete navštěvovat ze svého pohodlného křesla doma a v čase, který si určíte vy, tj. kdy jen budete chtít. Stačí, abyste byli „on-line“ – připojeni k Internetu.

Nakupování po Internetu - V tzv. „e-shopech“, internetových obchodech, dnes už můžete koupit téměř vše. Máte-li takové zdravotní potíže, že si nemůžete sami zařídit ani běžný nákup, můžete si jej u některých obchodů objednat elektronicky s dodáním až do domu. Internet Vám tedy může velmi usnadnit život – najdete zde během chvíle potřebné informace, rady, budete v užším kontaktu s rodinou a přáteli a stanete se aktivní součástí dnešní technologicky velmi vyspělé společnosti.

Jestliže tedy doma ještě nemáte počítač, přejte si ho letos místo papučí a porcelánu pod stromeček.

zdroj článku: http://www.jaknainternet.cz/page/1200/internet-a-seniori/

Zajímavé odkazy na webové stránky pro seniory:

Sport media | Nike
TOPlist
Saturday the 30th. vše pro seniory.